Nasza Historia

Dawno, dawno temu... Gdzieś na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej...

Kosmomolów

to niewielka miejscowość położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Olkusz. Miejscowość znajduje się w północnej części Małopolski, w pobliżu historycznego miasta Olkusz, znanego z bogatej tradycji górniczej związanej z wydobyciem rud cynku i ołowiu. Kosmolów leży na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, która charakteryzuje się malowniczym krajobrazem z licznymi wapiennymi skałami, jaskiniami i lasami. Region ten jest częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, co czyni go atrakcyjnym turystycznie.

Turystyka

Kosmolów, dzięki swojemu położeniu, są doskonałą bazą wypadową dla miłośników aktywnego wypoczynku. W pobliżu znajdują się liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe, prowadzące przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Atrakcje w okolicy to m.in.:

Pustynia Błędowska – unikalny obszar pustynny, jeden z największych w Europie, położony niedaleko Olkusza.

Skały i jaskinie Jury – np. Rabsztyn z ruinami zamku, czy Jaskinia Wierzchowska.

Olkusz – historyczne miasto z zabytkowym rynkiem, kościołami i muzeami związanymi z górnictwem.

Kultura i tradycja

Mieszkańcy Kosmolowa kultywują tradycje ludowe, które są charakterystyczne dla regionu małopolskiego. W okolicy organizowane są festyny, dożynki i inne imprezy plenerowe, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wspólnota lokalna jest zaangażowana w zachowanie dziedzictwa kulturowego, w tym tradycyjnych rzemiosł i obrzędów.

Gospodarka i infrstruktura

Gospodarka Kosmolowa opiera się głównie na rolnictwie i leśnictwie. Mieszkańcy zajmują się uprawą zbóż, warzyw oraz hodowlą bydła i trzody chlewnej. W ostatnich latach coraz większe znaczenie zyskuje agroturystyka, ze względu na malownicze położenie miejscowości i bliskość atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W okolicy znajdują się także niewielkie zakłady rzemieślnicze i usługowe.

Kosmolow jest dobrze skomunikowany z Olkuszem i innymi pobliskimi miejscowościami, co ułatwia dojazd do szkół, sklepów i innych usług. Miejscowość ma charakter typowo wiejski, z zabudową jednorodzinną i rozległymi terenami rolniczymi. W ostatnich latach obserwuje się stopniowy rozwój infrastruktury, w tym modernizację dróg i sieci energetycznych.

źródło: Przegląd Olkuski

Historia

Historia Kosmolowa jest ściśle związana z dziejami regionu olkuskiego, który od średniowiecza był ważnym ośrodkiem górniczym i hutniczym. Miejscowość prawdopodobnie powstała jako osada rolnicza, której mieszkańcy zajmowali się uprawą roli i hodowlą zwierząt.

W okresie rozkwitu górnictwa w okolicach Olkusza, Kosmolow pełnił funkcję zaplecza gospodarczego dla pobliskich kopalń i hut. W czasach zaborów tereny te znalazły się pod panowaniem rosyjskim, co wpłynęło na lokalną kulturę i rozwój infrastruktury.

Kosmolów w datach

1315r.
Według przekazów historycznych osada została założona przed 1315r.
1324r.
Wzmianka o Kosmołowie pochodzi z 1324 r., kiedy to biskup Nanker wystawił przywilej lokacji wsi Biskupice wieśniakowi Świętosławowi. Owe Biskupice, noszące dziś nazwę Jangrot, miały powstać w lesie graniczącym z Kosmołowem.
1403r.
W 1403 r. mamy tu poświadczone sołectwo. Długosz w „Liber Beneficjirum dioecesis Cracoviensis” (1470-80) wspomina, że w XV w. była to włość królewska.
1624r.
W Kosmolowie staje słup milowy, oznaczający odległość 1 mili (ok. 7 km) od rynku olkuskiego.
1629r.
W regestrze poborowym z 1629 r. widnieje, że Walenty Motyl oddał pobór z tej wsi od 18 i 1/2 łanów i 2 rzemieślników – w sumie 75 florenów i 2 grosze.
1787r. - 1938r.
W 1787 Kosmolów liczy już 268 osób. Jego populacja stale rośnie. W 1827r. jest to już 395 osób w 56 gospodarstwach. W 1883r. gospodarstw jest już 76, a w 1938r. liczba ta wzrasta do 120.
1 maj 1799r.
Powstaje historyczna kapliczka tablicą i zachowaną inskrypcją
1914r.
W połowie listopada 1914r. pochowano 21 żołnierzy zmarłych na cholerę
1939r.
Wrześniowa wojenna zawierucha pozbawia życia trzech mieszkańców wioski.
1942r. - 1945r.
Giną w obozach kolejni mieszkańcy wsi.
1953r.
W Kosmolowie powstaje biblioteka, klub "Ruch", oraz remiza strażacka OSP.
1954r.
Rodzi się i swoje dzieciństwo spędza w Kosmolowie, znany artysta malarz Stanisław Stach.
1975r. - 1984r.
Budowa kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Parafia zostaje erygowana 11 maja 1977r.
Tekst i zdjęcia: Olgerd Dziechciarz - Przegląd Olkuski 02.10.2016,

Zabytki Kosmolowa

Wieś znajduje się w odległości ok. 6 km na wschód od Olkusza. Znajduje się tu kilka ciekawych zabytków m.in. słup milowy wstawiony przez króla Jana III Sobieskiego na oznaczenie odległości jednej mili od olkuskiego rynku, kapliczka pod wezwaniem świętego Floriana i krzyż polny z XVII w.

Słup milowy

XVII-wieczny słup milowy zwieńczony krzyżem, który ostatnio odrestaurowano i postawiono w miejscu, gdzie przez kilka stuleci stał (kiedyś sąsiadował z karczmą). Ten kilkumetrowy postument wykuty został w zlepieńcu parczewskim. Od strony północnej widnieje na nim ledwo widoczny napis: „DOM, AN DM 1642”. Ustawiony w odległości jednej mili polskiej od Rynku w Olkuszu (7 km). Oznaczał trakt do Krakowa.

Inskrypcja erekcyjna na kapliczce

„NA CZEŚĆ I CHWAŁĘ BOGU WSZECHMOGĄCEMU ABY NAS OD WSZELKIEGO GRZECHU I NIEBEZPIECZEŃSTWA ZACHOWAŁ I ŚMIERCIĄ SPRAWIEDLIWYCH ŻYCIE TO NĘDZNE ZAKOŃCZYĆ DOPOMÓGŁ DLA UCZCZENIA św. FLORY(A)NA MĘCZENNIKA ABY NAS SWOJĄ PRZYCZYNĄ ZAWSZE STREGL PRZED BOGIEM I OD POŻARU OGNIA ZACHOWAŁ I BRONIŁ TA KAPLICZKA POŚWIĘCONA JEST OD W.JMCi x. KAZIMIERZA STASZEWSKIEGO KANONIKA KOLLEGIATY WW. SS. PROBOSZCZA PRZEGIŃSKIEGO NAKŁADEM PRACOWITYCH JAKOBA CHMISTA WOYTA NATENCZAS SZCZEPANA MOTY (KI?) i CAŁEJ GROMADY WSI KOSMOŁOWA. R.P. 1799, DNIA 1 MAIA. ZA TYCH WSZYSTKICH WYŻEJ WSPOMNIANYCH FUNDATORÓW …. Z WESTCHNIENIEM…. (część napisu mało nieczytelna)"

Krzyż polny

Krzyż polny przy zielonym szlaku doliną Racławki (z 1892 r., ale data na kamiennym postumencie częściowo zatarta, być może 1889), dawno nie staurowana, z napisem: DOM, MATEUSZ MĄCZKA, FÓNDATOR …(większość napisu nieczytelna, opieram się na notatkach sprzed kilkunastu lat), 1889(?). Litera F wyryta odwrotnie, także autentyczny jest błąd ortograficzny.

Liczba mieszkańców
0 +
kobiety
0 %
mężczyźni
0 %
mieszkańców gminy Olkusz
0 %
Wieś Kosmolów ma 1 110 mieszkańców, z czego 49,5% stanowią kobiety, a 50,5% mężczyźni. W latach 1998-2021 liczba mieszkańców wzrosła o 3,4%. Współczynnik feminizacji we wsi wynosi 98 i jest mniejszy od współczynnika feminizacji dla województwa małopolskiego oraz mniejszy od współczynnika dla całej Polski. 57,7% mieszkańców wsi Kosmolów jest w wieku produkcyjnym, 21,9% w wieku przedprodukcyjnym, a 20,5% mieszkańców jest w wieku poprodukcyjnym. Na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada we wsi Kosmolów 73,4 osób w wieku nieprodukcyjnym. Ten wskaźnik obciążenia demograficznego jest więc większy od wskaźnika dla województwa małopolskiego oraz większy od wskaźnika obciążenia demograficznego dla całej Polski. Według danych archiwalnych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2002 roku we wsi Kosmolów było 306 gospodarstw domowych. Wśród nich dominowały gospodarstwa zamieszkałe przez pięć lub więcej osób - takich gospodarstw było 113.
Główny Urząd Statystyczny
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Jeśli jednak masz co do tego zastrzeżenia, możesz ją opuścić. Akceptuje Czytaj więcej